Заедничка негација: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот: козметички промени)
сНема опис на уредувањето
'''Логичко нили''' или '''заедничка негација''' е оператор во [[Булова логика|буловата логика]] кој дава резултат спротивен од [[логичка дисјункција|логичкото или]]. Т.е. (''не или''), ''p'' НИЛИ ''q'' е точно само кога и ''p'' и ''q'' се ''неточни''.
 
Овој оператор се нарекува и '''Вебова опеарација''' или '''Парсова стрелка''', именувана по [[Чарлс Парс]] кој покажал дека секоја логичка операција може да се изрази по пат на НИЛИ. Така, како и [[Шеферова црта|НЕИНИ операторот]], НИЛИ може да се користи сам, без било кој друг логички оператор, за да сочини логички [[формален систем]] (така НИЛИ е [[функционална потполност|функционално потполен]]). Познат е и како [[Квајн]]ов бодеж.
 
== Дефиниција ==
|}
 
[[Шеферова црта|Логичкиот оператор НЕИНИ]] исто така може да ги изрази сите логички операции.
 
== Видете исто така ==

Прегледник