Разлика помеѓу преработките на „Кмерски јазик“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 363 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: hi:खमेर भाषा)
{{Infobox Language
{{Инфокутија за јазик
|име=Кмерски јазик
|изворноиме=[[Податотека:hiesaKhmae.gif]] {{IPA|[pʰiːəsaːភាសាខ្មែរ kʰmaːe]}}
|изговор={{IPA|[pʰiːəsaː kʰmaːe]}}
|семејствобоја=Austro-Asiatic
|држави=[[Камбоџа]], [[Виетнам]], [[Тајланд]], [[Народна Република Кина]], [[САД]], [[Франција]], [[Австралија]]
|регион=
|зборувачиговорници=15,.7 до 21,.6 милиони (2004)<br />
* Мајчин јазик: 14,.7 до 20,.6 милиони
** Камбоџа: 12,.1 милиони
** Виетнам: 1&nbsp;.055&nbsp;.174<ref>Луѓе што говорат кмерски во Виетнам според [http://www.ethnologue.com/show_language.asp?code=khm Ethnologue.com] во (1999)</ref>
** Тајланд: 1,.2 милиони
** САД: 190&nbsp;.000
** Франција: о.околу 50&nbsp;.000
** Австралија: 22&nbsp;.000
** Канада: 16&nbsp;.500
* Како вторВтор јазик: 1 милионмилиони во Камбоџа
|ранг =89
|сем2=[Источно[Мон-кмерски јазици|мон-кмерски]]
|сем3=кмеро-виетски
|сем4=кмеро-бахнарски
|сем1сем5=[[Мон-кмерски]]
|азбука=[[Кмерско писмо]] ([[абугида]])
|нација=[[Камбоџа]]{{КАМ}}
|iso1=km|iso2=khm
|lc1=khm|ld1=Централноцентрален Кмерскикмерски јазик|ll1=Кмерскикмерски јазик
|lc2=kxm|ld2=Северносеверен Кмерскикмерски јазик|ll2=Кмерскикмерски јазик}}
 
|семејствобоја=Austro-Asiatic
 
|сем1=[[Мон-кмерски]]
|сем2=[Источно мон-кмерски]]
|азбука=[[Кмерско писмо]] ([[абугида]])
|ранк=
|нација=[[Камбоџа]]
|агенција=
|исчезнат=
|lc1=
|ld1=
|ll1=
|пишувачи=
|создавач=
|датум=
|подесување=
|постериори=
|слика=
|опис=
|мапа=
}}
'''Кмерски''' (ភាសាខ្មែរ), или '''Камбоџански''' е јазикот на народот [[Кмер]] и официјален јазик на [[Камбоџа]]. Тој е најпознатиот јазик од групата на [[Аустроазијатички јазици]], јазикот бил доста под влијание на [[Санскрит|Санскритскиот]] и [[Пали]] јазикот особено преку религијата и кралството а особено преку [[Хиндуизам|Хиндуизмот]] и [[Будизам|Будизмот]]. Според географската положба Кмерскиот јазик бил под влијание но и влијаел врз [[Тајландски|Тајландскиот]], [[Лао]], [[Виетнамски]]от и [[Чам]] јазикот.
 

Прегледник