Разлика помеѓу преработките на „Кралство Грција“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 16 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с
|common_name = Грција
|continent = Европа
|region = Балкански полуостровПолуостров
|country = Грција
|era = [[Просветителство]]
}}
 
'''Кралство Грција''' ([[грчки]]: ''Βασίλειον τῆς Ἑλλάδος, Vasílion TIS Elládos'') била држава основана во [[1832]] година по Лондонска конференција предводена од страна на Големите сили ([[Обединетото Кралство]], [[Франција]] и [[Руска империја|Руската Империја]]). Меѓународно земјата била признаена од договорот од [[Цариград]], каде била прогласена и обезбедена целосна независност од [[Отоманска империја|Отоманската империја]]. Независноста била означена со т.н. [[грчкаГрчка војна за независност]]. Во [[1924]] година била укината монархијата во земјата, и прогласена Втората[[Втора Грчка република]]. Кралството повторно било обновено во [[1935]] година, а траело до [[1974]] година кога пак била создадена третатаТретата Грчка република, каква што е и денес.
 
{{Историја-никулец}}

Прегледник