Авогадров број: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
(поправка)
сНема опис на уредувањето
{{внимание}}
 
Бројот на единки (N) во 1 mol од секоја супстанција е секогаш еднаков на 6,022 141 99(47) &middot; 10<sup>23</sup> -{mol}-<sup>-1</sup> и се нарекува '''Авогадров број'''. Во чест на италјанскиот научник Авоградо.
 
[[Категорија:Физика]]
2.628

уредувања

Прегледник