Разлика помеѓу преработките на „Левичарската партија.ПДС“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
|основана = [[17 јули]], [[2005]]
|штаб = Клајне Александерштрасе 28 Д-10178, Берлин
|идеологија = [[Социјализам]], [[демократски социјализам]], [[еврокомунизам]]
|бои = Црвена
|вебсајт = [http://www.Sozialisten.de www.Sozialisten.de] (на ''Левицата.'')
}}'''Левичарска партија.ПДС''' ([[германски]]: Die Linkspartei.PDS), порано ''Партија за демократски социјализам'' (''Partei des Demokratischen Sozialismus'', ''PDS'') е поранешна [[демократски социјализам|демократско-социјалистичка]] [[политичка партија|партија]] во [[Германија]]. Таа е претходник на [[Партија за социјалистичко единство на Германија|Партијата за социјалистичко единство на Германија]] (SED, СЕД), којашто билакоја владеела во [[ЗападнаИсточна Германија|Германската Демократска Република]] (Западна Германија) до [[1990]]. Од 1990 до [[2005]], ПДС била „левичарската партија на [[Источна Германија|истокот]]“, добивајќи минимална поддршка во западна Германија, а од 15 до 25% од гласовите во источна Германија, влегувајќи во разни коалиции (со [[Социјалдемократска партија на Германија|СПДСоцијалдемократската партија на Германија]]). Во 2005, ПДС, преименувана во ЛеваЛевичарска партија, влегла во изборна алијанса со западногерманската ВАСГ (Arbeit und soziale Gerechtigkeit – Die Wahlalternative, WASG, [[Работничка и социјална правда - Изборна алтернатива|Работничка и социјална правда - Изборната алтернатива]]) и добила 8.7% од гласовите на федералните избори од септември 2005.
 
Партијата има многу [[Социјалпрогресивизам|социјалпрогресивистичкасоцијалпрогресивна]] политика. На пример, сакаат да гисе легализираат браковите помеѓу луѓе од ист пол и државата да обезбедува подобри услови за имигрантите.
 
На [[16 јуни]], [[2007]], ЛеватаЛевичарската Партијапартија.ПДС се соединила со ВАСГ, со што се формирала единствена партија наречена едноставно „[[Левичарска партија (Германија)|Левицата.]]“ (Die Linke., со точка на крајот од името).
 
На меѓународно ниво, Левата партија.ПДС е соосновач на Европската левичарска алијанса на партии и била најголема партија во групата [[Европска обединета левица/ - Нордиска зелена левица]] во [[ЕвропарламентЕвропски Парламент|Европарламентот]]от.
 
== Види исто така ==
* [[ЛевицатаЛевичарска партија (Германија)]]
* [[Партија за социјалистичко единство на Германија]]
 
== Надворешни врски ==
*[http://www.dw-world.de/dw/article/0,,3987417,00.html Дојче Веле „Обединувањето го смени ликот на Партијата на Левицата“]
 
 
6.261

уредување

Прегледник