Разлика помеѓу преработките на „Српско-бугарска војна“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
|територија=
|резултат= Победа Бугарске
|земја1=<center>{{flagicon|Bulgaria|size=50px}}<br>[[БугарскаБугарија|КнежевинаКнежество БугарскаБугарија]]
|земја2=<center>{{flagicon|Serbia|1882|size=50px}}<br>[[КраљевинаКралство Србија]]
|командант1=
|командант2=
|загуби2=746 мртов<br>4570 повредени
}}
 
'''Српско-бугарската војна''' започнува на [[14 ноември]] [[1885]] година, кога кралството [[Србија]], нездоволно од обединувањето на кнежевството Бугарија со автономната област [[Источна Румелија]], и објавува војна на [[Бугарија]]. Војната завршува со пораз на српската армија и нејзино безусловно капитулирање. Победата во војната за Бугарија значи потврдување на суверенитетот над Источна Румелија.
 
29

уредувања

Прегледник