Разлика помеѓу преработките на „Катерина Арагонска“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 84 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с
 
Иако на филм Кетрин е портретирана како типична Шпанка, со темна коса и очи и маслинест тен, сепак, постоечките портрети и современите описи ја опишуваат како жена со сини очи, блед тен и црвенкаста коса, карактеристични црти за луѓето од Арагон, земјата на нејзиниот татко. Често ја играат со шпански акцент. Според доказите, тоа е точно бидејќи никогаш целосно не го совладала англискиот јазик. Покрај тоа, таа имала и англиско потекло, преку нејзините предци, Кетрин од Ланчестер и Филипа од Ланчестер, ќерки на Џон од Гент, првиот војвода од Ланчестер.
 
== Видете исто ==
* [[Шестте сопруги на Хенри VIII]]
 
== Наводи ==

Прегледник