Разлика помеѓу преработките на „Артур Тјудор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.185 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
| place of burial = [[Форчестерска катедрала]]
}}
 
'''Артур Тјудор''' (19/20 [[септември]] [[1486]] – [[2 април]] [[1502]]) бил првиот син на [[Хенри VII од Англија]] и [[Елизабета од Јорк]].
 
 
По смртта на Артур и веста дека Катерина не забременила од него, позицијата на престолонаследникот односно принцот од Велс се пренасочила кон неговиот брат Хенри, кој по смртта на својот татко станал [[крал на Англија]]. Хенри се оженил со вдовицата на својот брат Катерина.
 
{{DEFAULTSORT:Артур}}
[[Category:Родени во 1486 година]]
[[Category:Починети во 1502 година]]
[[Category:Тјудори]]
[[Category:Наследници на англискиот трон]]
[[Category:Принцови од Велс]]
[[Category:Војводи од Кронвел|008]]
[[Категорија:Витези на Подвеската]]
[[Category:Витези на Бањата]]
[[Category:Луѓе од Винчестер]]
 
 
[[ar:آرثر أمير ويلز]]
[[bs:Artur od Velsa]]
[[cs:Artur Tudor]]
[[cy:Arthur Tudur]]
[[da:Arthur Tudor]]
[[de:Arthur Tudor]]
[[en:Arthur, Prince of Wales]]
[[el:Αρθούρος της Ουαλίας]]
[[es:Arturo Tudor]]
[[eo:Arthur Tudor]]
[[fr:Arthur Tudor]]
[[gl:Artur Tudor]]
[[it:Arturo Tudor]]
[[he:ארתור, נסיך ויילס]]
[[hu:Artúr walesi herceg]]
[[nl:Arthur Tudor]]
[[ja:アーサー・テューダー]]
[[no:Arthur, prins av Wales]]
[[pl:Artur Tudor]]
[[pt:Artur Tudor]]
[[ru:Артур, принц Уэльский]]
[[simple:Arthur, Prince of Wales]]
[[sk:Artur Tudor]]
[[sv:Arthur, prins av Wales]]
[[tr:Arthur Tudor]]
[[uk:Артур (принц Уельський)]]

Прегледник