Разлика помеѓу преработките на „Артур Тјудор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 485 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Infobox royalty
| name = Arthur
| title = Prince of Wales
| image = Arthur2.png
| imgw = 200
| spouse =[[Catherine of Aragon]]
| house = [[House of Tudor]]
| father = [[Henry VII of England|Henry VII]]
| mother = [[Elizabeth of York]]
| date of birth = {{Birth date|1486|9|20|df=y}}
| place of birth = [[Winchester]]
| date of death = {{Death date and age|1502|4|2|1486|9|20|df=y}}
| place of death = [[Ludlow Castle]], [[England]]
| place of burial = [[Worcester Cathedral]]
}}
'''Артур Тјудор''' (19/20 [[септември]] [[1486]] – [[2 април]] [[1502]]) бил првиот син на [[Хенри VII од Англија]] и [[Елизабета од Јорк]].
 
Артур и Катерина еден на друг си пишувале на [[латински јазик]], бидејќи и двете страни не го познавале јазикот на другиот. Артур освен латински, знаел [[грчки јазик]]. Бракот помеѓу Артур и Катерина не бил склучен сè додека Артур не наполнил 15 години. Катерина во Англија пристигнала на 4 ноември, а венчавката била одржана десет дена подоцна. Принцот и принцезата од Велс живееле во дворецот Лудлов, каде Артур требал да претседава со велшкиот совет. По само неколку месеци, Артур и Катерина се разболиле. Принцезата преживеела, но не и престолонаследникот. Така, на [[2 април]] [[1502]] година Катерина останала вдовица. Се смета дека Артур починал од [[туберколоза]] или [[дијабетис]].
 
По смртта на Артур и веста дека Катерина не забременила од него, позицијата на престолонаследникот односно принцот од Велс се пренасочила кон неговиот брат Хенри, кој по смртта на својот татко станал [[крал на Англија]]. Хенри се оженил со вдовицата на својот брат Катерина.

Прегледник