Разлика помеѓу преработките на „Артур Тјудор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.563 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с
'''Артур Тјудор''' (19/20 [[септември]] [[1486]] – [[2 април]] [[1502]]) бил првиот син на [[Хенри VII од Англија]] и [[Елизабета од Јорк]].
 
Како највозрасен син на кралот, тој се родил еден месец порано од предвиденото. По неговото раѓање, тој ја добил титулата принц од Велс, и од тој момент и неговите наследници ја имале истата титула, односно титулата го означувала идниот монарх на Англија. Хенри самиот себе си се сметал дека води директно потелко од античките британски кралеви, па така на својот првенец му го дал името Артур. според легендарниот Крал Артур. Се смета дека Артур, главно поради нередовното му раѓање, цел живот бил слаб и болестлив за разлика од неговиот помлад брат Хенри.
 
По зазимањето на власта од страна на Хенри VII, тој сакал да ја прошири својата унија со шпанското кралство, па така договорил брак помеѓу ќерката на Фернандо II Арагонски и Изабела I Кастилјска, Катерина Арагонска. Во 1499 година кралот Хенри наредил да се погубат сите претенденти за англискиот престол.

Прегледник