Разлика помеѓу преработките на „Ӱ“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 35 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: Промена на шаблон: Никулец
с (Бот Додава: uk:Ӱ)
с (Бот: Промена на шаблон: Никулец)
 
'''Буквата Ӱ''' е дел од [[кирилица|кириличната несловенска азбука]]. Буквата ја користи [[хакаски јазик]] [[мариски јазик]] [[алтајски јазик]] и [[хантиски јазик]]. Буквата потекнува од кириличната буква У со одредени модификации. Буквата има звучна вредност /y/ .
{{Никулец за кирилична буква}}
{{никулец}}
 
[[bg:Ӱ]]
941.847

уредувања

Прегледник