Разлика помеѓу преработките на „Конквистадор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 39 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: Промена на шаблон: Ист-никулец
с (Бот Додава: ms:Conquistador)
с (Бот: Промена на шаблон: Ист-никулец)
'''Конквистадор''' или '''Конкистадор''' (шпан. ''Conquistador = Освојувач'') е назив на било кој војник, водач, истражувач или авантурист вклучен во освојувањето на [[Јужна Америка]] по откритието на Новиот свет од [[Кристофер Колумбо]] во 1492. година. Предводници на освојувањето на [[Мексико]] биле [[Хернан Кортез]] и [[Педро де Алварадо и Контрерас]]. [[Франциско Пизаро]] го предводел освојувањето на империјата на [[Инки]]те.
 
{{Никулец од областа на историјата}}
{{ист-никулец}}
 
[[af:Conquistador]]
941.847

уредувања

Прегледник