Разлика помеѓу преработките на „Златна Орда“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 39 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Ист-никулец
с (Бот Додава: ace:Kawan Meuih)
с (Бот: Промена на шаблон: Ист-никулец)
'''Златна орда''' (Алтан Орд) била држава со центар во [[Долно Поволжие]], основана во [[1243]] од страна на монголскиот [[Бату Хан]] ([[1237]] — [[1255]]), син на [[Џучи Хан]], внук на [[Џингис Хан]]. До [[1266]] хановите на Златната орда ја признавале власта на големиот хан во [[Каракорум]], а потоа и на [[Пекинг]]. Основната маса на населението ги сочинуваат [[кумани]]те. Во [[1312]] година се [[ислам|исламизирала]]. Исчезнала во [[16 век]].
 
{{Никулец од областа на историјата}}
{{Ист-никулец}}
 
[[Категорија:Историја на Русија]]
941.847

уредувања

Прегледник