Разлика помеѓу преработките на „Уникс“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 45 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Инф-никулец
с (Бот Додава: ne:युनिक्स)
с (Бот: Промена на шаблон: Инф-никулец)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Никулец од областа на информатиката}}
{{инф-никулец}}
 
'''Unix''' е [[оперативен систем]] за [[компјутер]]ски системи. Неговите основни особини се преносливост меѓу хардверски платформи, возможност да извршува истовремено повеќе процеси (''[[multitasking]]'') и способност истовремено да опслужува повеќе корисници. Unix е развиен во текот на шеесеттите години врз основа на оперативниот систем Мултикс. Развиен е од страна на [[Кем Томсон]], [[Денис Ричи]] и [[Даглас Мекилрој]], [[програмер]]и на американската телекомуникациска фирма [[АТ&Т]].
941.847

уредувања

Прегледник