Разлика помеѓу преработките на „Теночтитлан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 121 бајт ,  пред 11 година
с
Бришење на "Tenoch2A.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Túrelio поради: [
с (Бот Додава: nv:Tenochtitlan)
с (Бришење на "Tenoch2A.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Túrelio поради: [)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
[[Податотека:Tenoch2A.jpg||десно|мини|400п|Тенохтитлан со поглед на исток]]
'''Теночтитлан''' бил главен град на [[Ацтечка Империја|царството на Ацтеки]]. Се наоѓал на остров на езерото [[Текскоко]], таму каде што е денес градот [[Мексико Сити]]. Тенохтитлан на врвот од својата моќ, бил еден од најголемите градови на светот со околу 200.000 жители.
 

Прегледник