Разлика помеѓу преработките на „Јанус“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 17 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец
с (Бот: козметички промени)
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
 
Јанус бил чувар на [[вселена]]та и присуствувал во раѓањето на секое човечко суштество. Бил претставуван со [[жезол]] во десната рака, со [[клуч]] во левата, и со две лица: едно младешко, што гледало напред, во иднината, и едно старо, што гледало назад, во минатото. [[Храм]]от што му бил посветен нему во време на мир бил затворен, а во време на војна секогаш бил отворен.
{{Никулец за биографија}}
{{биог-никулец}}
 
[[Категорија:Римска Митологија]]
941.847

уредувања

Прегледник