Разлика помеѓу преработките на „Катализатор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: el:Κατάλυση)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
{{Никулец}}
'''Катализатор''' е секоја [[супстанција]] во [[хемија]]та која ги забрзува [[Хемиска реакција|хемиските реакции]], без притоа нејзиното количество при реакцијата да се измени. Хемиските реакции во кој учествува одреден катализатор се наречени реакции на [[катализа]]. Во случаи на [[хомогена катализа]], катализаторот стапува во реакција со еден од [[реактант]]ите (т.е. [[супстрат]]от) и со него образува [[меѓупродукт]]. Дури потоа меѓупродуктот стапува во заемно дејство со другите реактанти за на крајот да се образуваат [[Продукт (хемија)|продукти]]. При [[хетерогена катализа]], пак, честички од реактантите се [[Атсорпција|атсорбираат]] на површината на катализаторот, а потоа таму се случува [[елементарен акт на хемиска трансформација]].
 
Забрзувањето на хемиските реакции со присуство на катализатори е многу корисно, а каталитичките реакции наоѓаат широка примена. Практична важност имаат т.н. [[каталитички конвертор]]и што се поставуваат на патот на издувните [[гас]]ови кај [[автомобил]]ите. Други, доста важни катализатори се биокатализаторите, наречени [[ензим]]и, кои ги катализираат [[Биохемија|биохемиските]] реакции.
 
{{Никулец}}
 
[[Категорија:Хемија]]

Прегледник