Разлика помеѓу преработките на „Притока“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Treska.jpg|десно|220п|мини|[[Треска]], притока на реката [[Вардар]]]]
[[Податотека:Pfinz Germany.jpg|десно|мини|220п|[[Пфинц]], десна притока на реката [[Рајна]] во [[Баден-Виртемберг]], Германија]]
'''Притока''' е [[река]] или [[поток]] кој се влева во поголема „матична“ река. Притоката по дефиниција не се влева директно во езеро, море или океан. Притоките и матичната река играат улога на одвод на површинските води и [[подземни води]] во еден [[слив]], носејќи ја водата кон морето или друга голема водна површина.
 
 
==Терминологија==
[[Податотека:Pfinz Germany.jpg|десно|мини|220п|[[Пфинц]], десна притока на реката [[Рајна]] во [[Баден-Виртемберг]], Германија]]
Поимите „десна притока“ и „лева притока“ се употребуваат за положбата на притоката во однос на текот на матичната река, гледајќи низводно.
 

Прегледник