Органски систем: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 17 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: Промена на шаблон: Ана-никулец
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот: козметички промени)
с (Бот: Промена на шаблон: Ана-никулец)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Никулец за анатомија}}
{{Ана-никулец}}
 
'''Органски систем''' претставува целина од два или повеќе [[орган|органи]] кои се взаемно [[Анатомија|анатомски]] и [[Физиологија|физиолошки]] (функционално) поврзани. На пример: [[Систем за варење]], [[Циркулаторен систем]], [[Нервен систем]] итн.
941.847

уредувања

Прегледник