Разлика помеѓу преработките на „Капан ан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 139 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:skopje-kapan-Kapan an.jpg|thumb|right|200px250px|Капан ан денес]]
'''Капан ан''' е конак во [[Стара скопска чаршија|старата скопска чаршија]] во [[Скопје]] изграден е во средината на [[XV век]]. Негов [[ктитор]] бил [[Иса-бег]], војвода и [[командант]] на [[Скопско краиште|Скопското краиште]]. Како ан функционирал сè до [[Втора Светска војна|Втората Светска војна]]''<ref>Лидија Кумбараџи-Богоевиќ, Османлиски споменици во Скопје, Скопје, 1998</ref>''.
Капан ан е тип на градски [[ан]]. Името го добил спред големиот јавен [[кантар]] ([[Арапски јазик|арапски]]: ''kabban'') кој бил сместен во анот или пред неговите порти и на кој била мерена увезената [[стока]]''<ref>Капан ан во Скопје, „Гласник на ИНИ“, бр. 3, Скопје, 1976</ref>''.
 
Неговата површина изнесува 1,086 м². Анот има два влеза, [[приземје]] и [[кат]]. Има вкупно 44 простории кои служеле за сместување на патниците и трговците со нивните [[карван]]и. [[Штала]]та за добитокот се наоѓала на источната страна на анот. Делот од [[чаршија]]та околу анот била наречена [[Капан чаршија]], а чешмата пред неговиот влез [[Капан чешма]]<ref>''Ayverdi Ekrem Hakki, Avrupa’da Osmanlx Mimarx Eserleri. Yugoslavya, lll cild, 3. kitab, Istanbul, 1981''</ref>.
 
По [[Скопски земјотрес 1963|земјотресот од 1963 година]], целосно е обновен во [[1971]]-[[1973]]
Денес во него се сместени [[занаетчиство|занаетчии]], [[трговија|трговци]] и [[угостителство|угостители]].
 
[[Податотека:kapan-plan.jpg|thumb|center|700px|Надолжен пресек на Капан ан - '''A'''. Влез '''B'''. Внатрешен двор '''C'''. Трем '''D'''. Чардак]]
==Наводи==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Скопски знаменитости]]

Прегледник