Разлика помеѓу преработките на „Шпански Западни Инди“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
}}
 
'''Шпанска западна Индија''' било своевремено името за [[Шпанија|Шпанските]] колонии на [[Карипските острови]], до кои стигнал [[Колумбо]] на [[Откривање на Америка|своите патувања]] во потрага по западниот пат до Индија. Името „Западна Индија“ доаѓа токму поради тоа што Колумбо мислел дека пловејќи на запад стигнал до западниот брег на [[Индија]].
 
[[CategoryКатегорија:Geography of the Caribbean]]
 
 
[[Category:Geography of the Caribbean]]
 
[[en:Spanish West Indies]]
941.847

уредувања

Прегледник