Фразеологија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 5 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
 
Во јазикот зборовните состави некогаш можат да се наоѓаат и во неслободни, односно постојани врски. Ако го споредиме составот ''тврд орев'' во реченициве:
<br /><code>
Ова е многу тврд орев, не се крши со заби.
<br />Ќе бидеме тврд орев за нашиот утрешен противник.
</code>
<br />ќе забележиме дека тој нема исто значење: во втората реченица има значење „тешко совладлив“.
 
Во составите од овој вид ослабнува одделото значење на зборовите и се формира едно ново значење кое не е збир на значењата на составните елементи. Спореди уште: дупната вреќа (расипник), зајачко срце (плашлив), долг јазик (зборлест), кожа и коски (слаб).
 
Зборовните споеви што се употребуваат во јазикот како целосни, како готови јазични елементи со единствено значење се викаат фразеолошки изрази или [[фразеологизми]].
 
[[Категорија:Македонски јазик]]
941.847

уредувања

Прегледник