Разлика помеѓу преработките на „Универзитет „Св. Климент Охридски“ – Битола“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот: козметички промени
(→‎Образовни установи: зголемување на бројот на факултети)
с (Бот: козметички промени)
На [[8 декември]] [[1994]], на денот на [[Св. Климент Охридски]], универзитетот го добил своето денешно име. Универзитетот ја прославил својата 35-годишнина на [[25 април]] [[2009]]. <ref>[http://tera.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=6824&Itemid=106 Tера телевизија]</ref>
 
== Образовни установи ==
[[Податотека:Bitrekt.jpg|thumb|right|200px|Ректоратот на универзитетот.]]
Денес универзитетот вклучува десет факултети и една стручна школа како високообразовни единици, три научни институти, и две придружни членки<ref>[http://www.uklo.edu.mk/categories/view/87 Единици на универзитетот] на веб-местото на УКЛО</ref>.
 
=== Факултети ===
[[Податотека:Bitola - tehnichki fakultet.jpg|thumb|right|200px|Зградата на техничкиот факултет во Битола.]]
* [[Технички факултет - Битола|Технички факултет]]
* [[Ветеринарен факултет - Битола|Ветеринарен факултет]]
 
=== Институти ===
* [[Институт за тутун - Прилеп|Институт за тутун]]
* [[Хидробиолошки завод - Охрид|Хидробиолошки завод]]
* [[Институт за старословенска култура - Прилеп|Институт за старословенска култура]]
 
=== Придружни членки ===
* [[Национална установа - Универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ - Битола|НУУБ „Св. Климент Охридски“]]
* [[Студентски дом „Кочо Рацин“ - Битола|Студентски дом „Кочо Рацин“]]
 
== Студии и наставници ==
Универзитетот реализира наставно-образовен процес од 26 додипломски студиски програми и 14 студиски програми за последипломски студии. На високообразовните установи на универзитетот студираат повеќе од 13.000 студенти, а наставнообразовниот процес го реализираат 323 наставно-научни и помошнички кадри. Дејноста на научно-истражувачката дејност ја остваруваат 54 научни работници.
 
== Извори ==
<references />
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.uklo.edu.mk/ Официјално веб-место на Универзитетот „Св. Климент Охридски“]
* [http://www.nuubbt.uklo.edu.mk/ Веб-место на матичната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски.“]
 
[[Категорија:Универзитет Св. Климент Охридски|*]]
 
 
[[bg:Битолски университет]]
941.847

уредувања

Прегледник