Разлика помеѓу преработките на „Тропски циклон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: fiu-vro:Marupöörüs)
с (Бот: козметички промени)
== Услови за настанок на циклон ==
За да може да нсатане еден тропикален циклон потребно е да се изполнети следните услови:
* Температурата на водата на површината на океанот со дебелина од најумалку 50 мм треба да изнесува над 26,5 °C. Во тој случај океанот претсатвува доволно голем извор на енергија за развој на циклонот. По формирањето на облаците воздухот се загрева и наважнува со помош на топлата вода од океанот.
* Распоредот на температурата и валагат во атмосферата треба да биди соодветен за развојот на високите темни кумулонимбуси.
* Оддалеченоста од екваторот треба да изнесува најмалку 500 км.
* Промената на брзината на ветерот во целата тропосфера треба да биди многу мала. Тоа би им овозможило „организирање“ на конвекцијните облаци во циклоснки систем.
Кога овие услови се исполнети и над океанот ќе се појави низок атмосферски пирисок облаците можат да се равијат и да создадат тропски циклон.
 
941.847

уредувања

Прегледник