Струшко: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
Поимот ''Струшко'' се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот [[Струга]], т.е. локација која географски гравитира кон градот Струга. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во [[општина Струга]], според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Струшко, но некогаш и не.
 
== Види исто така ==
* [[Листа на населени места во Република Македонија#Струшки села|Струшки села]], според актуелната територијална поделба на [[Република Македонија]].
 
{{никулец}}
941.847

уредувања

Прегледник