Разлика помеѓу преработките на „Скопска бискупија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 19 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с
с (Бот: козметички промени)
[[СликаПодатотека:Catolic church bitola.jpg|thumb|[[Катедрала Пресвето срце Исусово - Скопје|Католичката катедрала „Пресвето Срце Исусово“ - Битола]]]]
Римокатоличката '''Скопска бискупија''' ([[латински]]: ''Dioecesis Scopiensis'') е воспоставена во [[2000]] година од страна на Папата [[Јован Павле II]]. Таа припаѓа под [[Врхбосанска надбискупија|Врхбосанската надбискупија]] со седиште во [[Сараево]].
 
Скопската бискупија има неколку свештеници на располагање (заредени се тројца во 2004), уште тројца се секуларни свештеници а постојат и околу 14 сестри на милосрдието. Канонската жупа се наоѓа во Катедралата „[[Катедрала Пресвето срце Исусово - Скопје|Пресвето срце Исусово]]“ во [[Скопје]] (со филијални цркви во [[Тетово]], [[Велес]], [[Штип]], [[Гостивар]] и [[Струмица]]) како и во Катедралата „[[Катедрала Пресвето срце Исусово - Битола|Пресвето срце Исусово]]“ во [[Битола]] (со филијала во [[Охрид]]).
 
Сегашен надбискуп на Врхбосанската надбискупија, под која припаѓа и Скопската бискупија е кардинал Винко Пулиќ, а апостолски нунциј на Скопската бискупија е Сантос Абрил и Кастело.
 
== Историски развој ==
* [[Паскал Троскси]], Скопски бискуп ([[1893]]-[[1908]])
* [[Лазаре Миедиа]], Скопски бискуп ([[1909]]-[[1921]])
* [[Иван Фрањо Гнидовец]], Скопски бискуп ([[1924]]-[[1939]]), за кој сега се води постапка за [[беатификација]] во која е вклучено и писмо од блажената [[Мајка Тереза|Мајка Тереза]]
* [[Смиљан Фрањо Цекада]], Скопски бискуп ([[1940]]-[[1967]])
* [[Јоаким Хербут]], Скопско-призренски бискуп ([[1969]]-[[2000]]), Скопски бискуп, а истовремено и Апостолски Администратор и Егзарх на Католиците од византискиот обред во Македонија ([[2000]]-[[2005]])
* [[Киро Стојанов]], Скопски бискуп, истовремено и Апостолски Администратор и Егзарх на Католиците од византискиот обред во Македонија (од [[2005]])
== Библиографија ==
[[http://www.catholic-hierarchy.org/diocese/dskop.html]]
 
[[Категорија: Бискупија]]
[[Категорија: Католицизам]]
 
== Библиографија ==
[[http://www.catholic-hierarchy.org/diocese/dskop.html]]
[[de:Bistum Skopje]]
[[en:Roman Catholic Diocese of Skopje]]
941.847

уредувања

Прегледник