Сарангани: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 9 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: pl:Sarangani)
с (Бот: козметички промени)
'''Сарангани''' е [[провинции на Филипините|провинција]] на [[Филипините]] која е сместена во [[SOCCSKSARGEN]] [[региони на Филипините|регионот]] на [[Минданао]]. Главен град е [[Алабел]]. провинцијата граничи со [[Јужен Котабато]] на север и [[јужен Давао]] на исток. На југ излегува на [[Целебеско Море]].
 
== Екомомија ==
 
== Географија ==
 
== Административна поделба ==
Сарангани е поделен на 7 [[општини на Филипините|општини]].
 
== Историја ==
Во [[1942]], јапонските трупи го окупираат Сарангани.
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://www.sarangani.gov.ph Официјален сајт на провинцијата]
 
 
941.847

уредувања

Прегледник