Разлика помеѓу преработките на „Полов диморфизам“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
'''Полов диморфизам''' се нарекува систематската разлика во формата помеѓу индивидуи од различен пол кај ист вид животни. Примерите во природата се однесуваат на растот, бојата, изгледот на крзното итн. Се смета дека кај повеќето видови половиот диморфизам е резултат на сексуалната компетиција - освојување на женката преку додворување со изгледот или со борба меѓу мажјаците.
 
Зборот диморфизам доаѓа од грчките зборови ''ди'' - два и ''морф'' - форма.
 
Примери за полов диморфизам:
Image:Peacock courting peahen.jpg|<center>Паун се додворува на пауница
Image:Anas platyrhynchosZZ.jpg|<center>Мажјакот на патката има зелена глава
Image:Orgyia recens.jpg|(''Orgyia recens'')above♂, below♀
Image:Cryptopsaras couesii (triplewart seadevil).png|<center>Женка од видот Cryptopsaras couesii со мажјакот паразитски закачен близу до клоаката (стрелка)
Image:Male and female A. appensa.jpg|<center>Пајаци од видот Argiope appensa, поголемата е женка
941.847

уредувања

Прегледник