Македонски парламентарни избори (1990): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот: козметички промени
сНема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
Поради распоредот на силите во [[Собрание на Република Македонија|Собранието]] настанаа сериозни тешкотии во однос на формирањето на влада. На крајот се пристапи кон формирање на [[техничка влада]]. Мандатот му беше доделен на [[Никола Кљусев]], кој состави [[Влада на Република Македонија од 1991‎|свој кабинет]] и кој на [[20 март]] ја доби довербата од пратениците на Македонското собрание.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.sobranie.mk/mk/default.asp?vidi=pratenicki_sostav&MandatID=1 Пратенички состав 1991 - 1994]
 
941.847

уредувања

Прегледник