Општество на Инките: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
'''Општеството на [[Инки]]те''' воглавно се сконцентрирало на територијата денес позната како [[Перу]] од [[1438]] до [[1533]] година. За време на тој период Инките освојувале територии и вклучиле голем дел од западна [[Јужна Америка]] во рамките на својата империја. Главен географски регион во рамките на империјата биле [[Анди]]те. Крјот на империјата бил во 1533 со убиството на [[Атахуалпа]] и воспоставувањето на шпанското колонизаторско владеење.
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
== Надворешни врски ==
{{portalpar|Инки|Banner of the Inca Empire.svg|65}}
* [http://www.geocities.com/architecture_aztec_america/america_inca_1.htm Архитектура на Инките]
* [http://www.lost-civilizations.net/ancient-civilizations.html Цивилизација на Инките]
 
{{Инки-никулец}}
{{Пред-колумбиски цивилизации}}
 
[[Категорија:Општество на Инките]]
 
941.847

уредувања

Прегледник