Разлика помеѓу преработките на „Атентат врз Франц Фердинанд“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
с (Бот: козметички промени)
 
Србија не ги прифатила овие барања, туку побарала и добила поддршка од Русија и извршила мобилизација на војската. Истовремено, Австро-Унгарија го потврдила своето сојузништво со Германија и Унгарија, и на 28 јули 1914 ѝ објавила војна на Србија. Ова го означило почетокот на [[Првата светска војна]], во која набрзо се вклучиле и Франција, Русија, Германија и Велика Британија.
[[krc:Сараевода мурдарлыкъ]]
 
[[Категорија:Историја на Југославија]]
[[ka:მკვლელობა სარაევოში]]
[[ko:사라예보 사건]]
[[krc:Сараевода мурдарлыкъ]]
[[lb:Attentat vu Sarajevo]]
[[nl:Moord op Frans Ferdinand van Oostenrijk]]
941.847

уредувања

Прегледник