Авероес: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Категорија:Родени во 1126 година)
с (Бот: козметички промени)
'''Авероес''' бил арапски мислител роден во [[1126]] во [[Шпанија]] и починал во [[Мароко]] во [[1198]]. Тој бил филозоф, лекар, учител и основач на филозофскиот правец ''[[Авероизам]]''. Неговото учење се приклонувало кон [[материјализам|материјализмот]] и [[пантеизам|пантеизмот]] и ја негирал бесмртноста на душата, поради што бил осуден од Римската курија.
{{биог-никулец}}
[[Категорија:Философија]]
 
[[Категорија:Философија]]
[[Категорија:Родени во 1126 година]]
[[Категорија:Починати во 1198 година]]
941.847

уредувања

Прегледник