Разлика помеѓу преработките на „Абурукува“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
(Создадена страница со: '''Абурукува''' е удирачки инструмент, еден вид отворен тапан...)
 
с (Бот: козметички промени)
Тој има форма на шише и [[кожа]]та на врвот е прицврстена со штипалки. На него обично се удира со закривени стапчиња. [[Звук]]от на абурукувата наликува на пеењето на [[птица]] со истото име.
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања

Прегледник