Разлика помеѓу преработките на „Љубомир Фрчкоски“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 6 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Отстрането уредувањето на 77.28.224.18 (разговор), вратено на последната верзија на Raso mk)
с (Бот: козметички промени)
Љубомир Фрчкоски дипломирал на Правниот факултет во Скопје во 1981. Во 1986 година магистрирал на Универзитетот Св. Кирил и Методиј, а со титулата [[доктор на науки]] се стекнал на Универзитетот „Едвард Кардељ“ во Љубљана во 1989 година.
 
== Политичка биографија ==
Професор Фрчкоски беше [[министер]] во [[Владата на Република Македонија]] во периодот 1990 до 1997 година. Министер без портфељ до 1992, [[министер за внатрешни работи]] од 1992 до 1996 и [[министер за надворешни работи]] во периодот 1996 - 1997.
 
Професорот Фрчкоски беше Советник на Претседателот на Република Македонија за уставни прашања и прашања од областа на човековите права од 2000 година.
 
== Научно-истражувачка дејност ==
 
Фрчкоски беше еден од експертите вклучени во подготовката на [[Уставот на Република Македонија]] од 17.11.1991, како и на амандманите на Уставот од 2001 година.
Фрчкоски е визитинг професор на I.U.I.E.S. Меѓународниот универзитетски институт за Европски студии во Италија и член на Научниот комитет на Институтот за социологија во Горица.
 
== Дел од библиографијата на трудови ==
 
# Меѓународно јавно право, Фитко (1991)<ref>http://www.bookfinder.com/dir/i/Megunarodno_Javno_Pravo/9989647097/</ref>
* [http://www.bookfinder.com/dir/i/Megunarodno_Pravo_Za_Pravata_Na_covekot/9989851395/]
 
== Наводи ==
{{reflist}}
 
 
{{DEFAULTSORT:Фрчкоски, Љубомир}}
 
[[Категорија:Македонски правници]]
[[Категорија:Македонски политиколози]]
[[Категорија:Состав на Владата на Република Македонија од 1991]]
[[Категорија:Состав на Владата на Република Македонија од 1994]]
[[Категорија:Министри за внатрешни работи на Република Македонија]]
 
[[bg:Любомир Фръчковски]]
[[ru:Фрчкоский, Любомир]]
[[sv:Ljubomir Frčkoski]]
 
[[Категорија:Министри за внатрешни работи на Република Македонија]]
941.847

уредувања

Прегледник