Разлика помеѓу преработките на „Јон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: br:Ion)
с (Бот: козметички промени)
{{Никулец}}
'''Јон''' е [[атом]] кој изгубил или примил [[електрон]] односно е променета неговата неутрална природа. Јоните се делат на [[Катјон|катјони]] кои се позитивно наелектризирани поради поголемиот број на протони и [[Анјон|анјони]] кои се негативно наелектризирани јони поради поголемиот број на електрони.
 
 
[[Категорија:Хемија]]
941.847

уредувања

Прегледник