Спаркен

Од Википедија — слободната енциклопедија

Спаркен е скејт парк во близина на Хаммагасинет и реката Уме во центарот на Умео, Шведска. Паркот бил завршен во 2009 година и тогаш бил првиот дел од големиот инфраструктурен проект во Умео за преобликување на големи делови од центарот на градот. Паркот ја добил наградата за архитектура на шведската асоцијација на архитекти Горен Норланд во 2012 година.[1] Паркот е широк околу 20 метри и долг 120 метри.[2]

Слики[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Skateparken "Sparken", Umeå“ (Swedish). Sveriges Arkitekter. 16 December 2012. Архивирано од изворникот на 15 April 2014. Посетено на 15 April 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Vanliga frågor om Sparken“ (Swedish). Umea.se. 7 October 2013. Архивирано од изворникот на 2015-10-07. Посетено на 15 April 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

63°49′31.02″N 20°15′17.06″E / 63.8252833° СГШ; 20.2547389° ИГД / 63.8252833; 20.254738963°49′31.02″N 20°15′17.06″E / 63.8252833° СГШ; 20.2547389° ИГД / 63.8252833; 20.2547389