Соња Стамболџиоска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Соња Стамболџиоска
Соња Стамболџиоска.jpg
Роден 30 април 1983
Скопје
Занимање глумица

Соња Стамболџиоска (родена на 30 април 1983 во Скопје) — македонска театарскa, филмскa и телевизискa глумица. Димпломирала на Факултетот за драмски уметности во Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, во класата на Проф. Владимир Милчин, по кое се вработила во Драмски театар - Скопје.

Театарски претстави[уреди | уреди извор]

 • „Фотографии“, Селвиназе Абази (2005)-Блерта Режија: Владимир Милчин Продукција: Детски театарски центар, Скопје
 • „Временска машина“, Роберт Симеонов (2006)-Мајка Режија: Роберт Симеонов Продукција: Народен театар „Трајко Прокопиев“, Куманово
 • „Крал Иби“, Алфред Жари (2007)-Мама Иби Режија: Бојан Трифуновски Продукција: Македонски народен театар, Скопје
 • „Мара/Сад“, Питер Вајс (2008)-Пациент Режија: Васил Христов Продукција: Македонски народен театар, Скопје
 • „Троил и Кресида“, Вилијам Шекспир (2009)-Хор Режија: Љубиша Ристиќ Продукција: Македонски народен театар, Скопје
 • „Лили“ (2010)-Лили Режија: Софиа Ристевска Продукција: Џубокс кабаре
 • „Темпирана опера“, Ентони Бриџис и Бертолт Брехт (2010)-Џорџи Режија: Васил Христов Продукција: Македонски народен театар, Скопје
 • „Класен непријател“, Најџел Вилијамс (2010)-Снеч (Цигла) Режија: Васил Христов Продукција: Wonderland Theater
 • „Сексуалните неврози на нашите родители“, Лукас Берфус (2011)-Дора Режија: Александра Кардалевска Продукција: Народен театар „Антон Панов“, Струмица
 • „Лет над кукавичјото гнездо“, Кен Кејси (2012)-Сестра Рејчел Режија: Александра Кардалевска Продукција: Младински културен центар
 • „Фирма“, Роланд Шимелфенинг (2012)-Марија Режија: Нела Витошевиќ Продукција: Wonderland Theater/ Младински културен центар
 • „Пипи Долгиот Чорап“, Астрид Линдгрен (2013)-Пипи Режија: Драгана Попов Милошевски Продукција: Театар за деца и младинци - Скопје
 • „Евридика“, Сара Рул (2013)-Малиот камен Режија: НинаНиколиќ Продукција: Драмски Театар – Скопје
 • „Кавкаски круг со креда“, Бертолд Брехт (2013)-Готвачката, Селанката, Трговката, Анико, Инвалидот Режија: Златко Славенски Продукција: Драмски Театар – Скопје
 • „Носталгиумот на еден перфориран копиљ“, Јане Спасиќ-Арис Режија: Јане Спасиќ Продукција: Младински културен центар
 • „Огнени јазици“, Горан Стефановски-Јадвига Режија: Слободан Унковски Продукција: Драмски Театар - Скопје

Програми[уреди | уреди извор]

 • „Превртено“ (2005)-Ана Режија: Игор Иванов Продукција: Сектор филм (Македонија), Mainframe Productions (Хрватска) и Cinears (Србија)
 • „Хеј“ (пост-продукција)-Мами Режија: Васил Христов Продукција: независен проект
 • „Панкот не е мртов“ (2011)-Вики Режија: Владимир Блажевски Продукција: Punk Film
 • „Замена“ од омнибусот „Некои други приказни“ (2011)-Медицинска сестра Режија: Марија Џиџева Продукција: Скопје Филм Студио
 • „Потстанар“ (2012)-Вики Режија: Ѓорче Ставрески Продукција: Tris Films
 • „До балчак“ (пост-продукција)-Елена Режија: Столе Попов Продукција: Триангл и Сектор филм
 • „Б.Ж.Н.Г.“ автор идеи: Бен Боќелет Продукција: Cartoon Network Studios Europe