Соња Васиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Соња Васиќ (родена Петровиќ; Белград, 18 февруари 1989) — поранешна српска кошаркарка која играла за женската кошаркарска репрезентација на Србија. Таа е висока 189 сантиметри и играла на позицијата крилен центар.

Кариера[уреди | уреди извор]

Професионалната кариера ја започнала во 2006 година во Црвена звезда од Белград. По две операции на вкрстените лигаменти на коленото, Соња Петровиќ на 23 години сакала да стави крај на својата професионална кариера но Петровиќ во 2007 г. била прогласена за најдобра млада играчка на Стариот континент, а една година претходно ги напуштила Црвена Ѕвезда и Србија, иако против тоа било тогашното раководство на Кошаркарскиот сојуз на Србија. Влијанието на Барселона и талентот на Соња Петровиќ ја принудиле Фиби да направи преседан и да и дозволи да се пресели во Каталонија како малолетна. Во Барселона следел трансфер во француски Бриж со кој ја освоиле „тројната круна“, а потоа и трансфер во редовите на московски Спартак. Соња Петровиќ играла и во најсилната женска лига на светот, ВНБА, а во тимот на Чикаго Скај ги бранела боите на УСЦ Прага, поранешен освојувач на Евролигата.

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Како една од најзаслужните за триумфот на женската кошаркарска репрезентација на Србија, таа го постигнала најголемиот успех со освојувањето на златниот медал на Европското првенство во 2015 година, одиграно во Унгарија и Романија. Победата против Франција во финалето во Будимпешта - 76:68 (15:22, 18:10, 20:17, 23:19) го освоиле не само првиот медал за Србија како независна држава, туку и првото злато во целата историја на нашата женска кошарка. Воедно, обезбеден е и директен пласман на Олимписките игри 2016 година во Рио де Жанеиро.[1] Таа имала просек од 13,8 поени и 1,4 асистенции на Евробаскетот, а многумина ќе ја паметат по решавачките поени во полуфиналето против Белорусија и поени (22) во финалето против Франција.

Заедно со Ана Дабовиќ била избрана во најдобрата петорка на ЕП 2015 година. Други членови на идеалниот состав се Алба Торенс од Шпанија и Сандра Груда и Селин Думер од Франција.

Со репрезентацијата на Србија освоила златен медал на ЕП 2021 година одржани во Франција и Шпанија. Таа била прогласена за МВП на првенството.[2][3]

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Таа е ќерка на српскиот судија Раде Петровиќ.

Во јули 2019 година, Соња се омажила за Милош Васиќ, српски веслач.[4]

Награди[уреди | уреди извор]

 • Трикратен шампион во Евролигата (со Спартак Москва: 2008/09, 2009/10; со УСК Прага: 2014/15)
 • Двакратен шампион на ФИБА за жени во Суперкупот на Европа (со Спартак Москва: 2009; УСЦ Прага: 2015 година)
 • Трикратен шампион на Чешкото првенство (со УСК од Прага: 2014/15, 2015/16, 2016/17)
 • Шампион на француското првенство (со Буржоа: 2007/08)
 • Шампион на францускиот куп (со Буржоа: 2007/08)
 • Шампион на турнир на федерацијата (со Буржоа: 2007/08)

Индивидуални[уреди | уреди извор]

 • Најдобар играч на Европското првенство ( 2021 )
 • Член на идеалниот тим на Европското првенство ( 2015, 2019, 2021 година)
 • Српски кошаркар на годината (2016, 2019, 2021)
 • Најдобар млад кошаркар во Европа (2007)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Serbia women win EuroBasket title, gain first Olympics berth“. espn.go.com. Associated Press. 29. 6. 2015. Посетено на 29. 6. 2015. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 2. „Drama, preokret i velika pobeda – Srbija je u finalu Evropskog prvenstva!“. б92. Посетено на 26. 6. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 3. „Srbija je šampion Evrope!“. б92. Посетено на 27. 6. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 4. „Trofejni srpski sportisti izgovorili jedno drugom „Da". sport.blic.rs. Посетено на 28. 6. 2021.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]