Сојуз на демократските сили (Бугарија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сојуз на демократските сили (СДС) била првата политичка партиjа во Бугарија после 1989 со десна ориентација и била член на Европската народна партија. Таа е партијата што ги започнала реформите во Бугарија по падот на комунистичкиот режим во 1989 година.

Од редовите на СДС досега биле избрани два претседатела на Бугарија, и тоа Жељу Желев (педесет и втор претседател на Бугарија), кој бил претседател на Бугарија од 1990 до 1996 година, и Петар Стојaнов (педесет и трет претседател на Бугарија), кој бил претседател од 1996 до 2001 година.

По поразот на изборите во 2001 година, СДС се поделила на три дела - Сојуз на демократски сили со водач Надежда Михаjлова, дотогашниот премиер Иван Костов ја формирал партијата Движење за силна Бугарија, а влијателниот поранешен градоначалник на Софија, Стефан Софијански - Сојузот на слободни демократи.

Денес претседател на СДС е Емил Кабаиванов.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]