Социјална единица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Социјалната единицае термин кој се користи во социологија, антропологија, етнологија, како и во однесување на животните студии, зоологија и биологија за да се опише социјално лице кое е дел од и учествува во поголема социјална група или општество.

Според Димитрие Густи, општеството е составено од "социјални единици", како што групи луѓе се поврзани со доброволно организирање активности и меѓусебно поврзани духовно.[1]

Различна употреба терминот "социјална единица" е местото каде може да се користи за да означи дискретни стока во рамките на општеството.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dimitrie Gusti entry from Academic dictionaries and encyclopedias