Социјалдемократската партија на Германија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Социјалдемократската партија на Германија ( германски : Sozialdemokratische Partei Deutschlands , СПД )е политичка партија во Германија Партијата е предводена од претседателот на Зигмар Габриел од 2009 година, таа стана една од двете големи современите политички партии во Германија, заедно со Христијанско-демократската унија (ЦДУ).

СПД е на власт на федерално ниво во Германија, како дел од големата коалиција со ЦДУ и Христијанско-социјална унија (ЦСУ) од декември 2013 година, по резултатите од изборите во 2013 година . СПД учествува во 14 државни влади, девет од нив се регулира со СПД министер-претседател

СПД е член на Партијата на европските социјалисти и на Социјалистичката интернационала , и стана еден од основачите на прогресивната алијанса на 22 мај 2013 година.

Sozialdemokratische Partei Deutschlands, Logo um 2000.svg


Извори[уреди | уреди извор]

Официјална веб-страница Историја на германската Социјалдемократска партија од Ласал на Кауцки , со фрактал-вител