Суводол (Алба)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Соходол, Алба)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Суводол
Општина
Местоположба во округот Алба
Местоположба во округот Алба
Суводол is located in Романија
Суводол
Суводол
Местоположба во Романија
Координати: 46°21′N 23°2′E / 46.350° СГШ; 23.033° ИГД / 46.350; 23.033
Држава Романија
ОкругАлба
Население (2002)[1]
 • Вкупно2.085
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (DST)ИЛВ (UTC+3)

Суводол или Соходол (романски: Sohodol, германски: Zochodl) е општина, која се наоѓа во округот Алба, Романија и во која живеат 2.085 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) Суводол на Recensământ 2002


Координати: 46°21′N 23°2′E / 46.350° СГШ; 23.033° ИГД / 46.350; 23.033