Прејди на содржината

Софи Либкнехт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Софи Либкнехт и сопругот Карл Либкнехт со децата на Карл од неговиот прв брак, 1913 година.

Софи Либкнехт ( родено Софи Рис ; 18 јануари 1884 - 11 ноември 1964) била германска социјалистка и феминистка родена во Русија . Таа беше втората сопруга на Карл Либкнехт, кој имаше три деца од неговиот прв брак со Јулија Либкнехт.

Родена во Ростов-на-Дон, Софи се школувала во Империјална Германија, каде станала предавач и историчар на уметност. [1] Во 1912 година се омажила за марксистичкиот мислител и наскоро револуционерен водач Карл Либкнехт. Првично член на Германската социјалдемократска партија (СПД), таа го следела нејзиниот сопруг кога тој ја основал Комунистичката партија на Германија во 1918 година. Карл Либкнехт беше убиен на 15 јануари 1919 година, по неуспешното востание на Спартацистите . Софи се преселила во Лондон, а подоцна се вратила во Германија за време на периодот на Вајмар . Членовите на семејството Либкнехт биле вознемирени од подемот на Нацистичката партија во 1930-тите и, плашејќи се за своите животи под фашистичкиот режим воспоставен од Адолф Хитлер, избраа да емигрираат во оваа ера. Софи со руско потекло заминала за Советскиот Сојуз во 1934 година и се насели во Москва, каде што живеела во преостанатите децении од нејзиниот живот.

Гробница на Софи Либкнехт и семејството Либкнехт.

На нејзиниот погреб во 1964 година присуствувале Роберт и Вилхелм, посиноците на Софи Либкнехт од првиот брак на Карл. [2] Советската влада организирала јавна церемонија и почесна гарда . [2]

Голем дел од нејзината преписка со Роза Луксембург е објавена.

Затворски писма до Софи Либкнехт / Роза Луксембург


Извадок од ова писмо можете да слушнете овде.

Сонишка, моја мала птица, бев многу среќна што го прочитав твоето писмо, сакав веднаш да одговорам, но имав многу да направам токму тогаш и морав да се концентрирам многу, па не можев да си го дозволам луксузот. И тогаш помислив дека повеќе би сакал да чекам добра прилика, бидејќи е многу поубаво кога можеме да разговараме насамо, без ограничување. …

Карл [Либкнехт] е заглавен во Лукау веќе една година.[1] Често сум размислувал за тоа во текот на овој месец. И пред точно една година бевте со мене во Wronke, и ми подаривте прекрасна елка како подарок. …


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Timeline of Karl Liebknecht's life (in German) at the Lebendiges Museum Online (LEMO).
  2. 2,0 2,1 "Сюжеты Похороны Софьи Борисовны Либкнехт. 1964". Net-Film.ru. Retrieved May 12, 2010. (на руски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]