Софија Толстаја

Од Википедија — слободната енциклопедија

 Грофицата Софија Андреевна Толстаја (родена Берс, понекогаш англицирана како Софија Толстој; 22 август 1844 – 4 ноември 1919 година), била руски дневник и сопруга на рускиот писател гроф Лео Толстој.

Биографија[уреди | уреди извор]

Софија Берс била една од трите ќерки на германскиот лекар Андреј Евстафиевич Берс (1808–1868) и неговата руска сопруга Лиубов Александровна Иславина (1826–1886). Нејзиниот прадедо по мајка, грофот Пјотр Завадовски, бил првиот министер за образование во историјата на Русија. Софија првпат била запознаена со Лав Толстој во 1862 година кога имала 18 години. На 34 години, Толстој бил 16 години постар од неа. На 17 септември 1862 година, парот официјално се верил откако Толстој ѝ дал на Софија писмен предлог за брак,[1] венчајќи се една недела подоцна во Москва. Во времето на нивниот брак, Лав Толстој беше добро познат како романописец по објавувањето на Козаците. Во пресрет на нивниот брак, Толстој ѝ ги дал на Софија своите дневници во кои се детализирани неговите сексуални односи со женските кметови. Во Ана Каренина, 34-годишниот Константин Левин, полуавтобиографски лик се однесувал слично, барајќи од неговата 19-годишна свршеница Кити да ги читала неговите дневници и да дознаела за неговите минати престапи. Дневникот го вклучувал фактот дека Толстој добил дете од жена која останала на имотот Јаснаја Полјана. Во Соња на Ен Едвардс: Животот на грофицата Толстој, таа ја опишувала Софија дека има длабок страв дека Толстој повторно ќе влезе во врска со другата жена. 

Софија Толстаја и ќерката Александра Толстаја

Семејството Толстој имало тринаесет деца, од кои осум го преживеале детството.[2] Семејството било просперитетно, благодарение на ефикасното управување на Толстој со неговите имоти и на продажбата на неговите дела, што овозможило да се обезбеди соодветно за семејството. Софија делувала како препишувач на Војна и мир, копирање и уредување на ракописот седум пати од почеток до крај дома навечер на свеќи, откако децата и слугите си легнале, користејќи пенкало со мастило и понекогаш барала лупа за да го прочита текстот на нејзиниот сопруг.[3]

Во 1887 година, Толстаја го вратила интересот за релативно новата уметност на фотографија, која научила да ја практикува на 16-годишна возраст.[4] Таа направила повеќе од 1.000 фотографии кои го документирале нејзиниот живот, вклучително и со Толстој и падот на предсоветската руска империја.[5] Таа била дневник и го документира својот живот со Лео Толстој во серија дневници кои биле објавени во превод на англиски јазик во 1980-тите.[3] Толстаја ги напишала и своите мемоари, кои ги нарекла Мојот живот.[6]

Семејството на Лав Толстој, 1887 година

По долги години сè понемирен брак - парот се расправал околу желбата на Толстој да го даде целиот свој приватен имот - Лео ненадејно ја напуштил Софија во 1910 година, на 82-годишна возраст, со нивната ќерка Александра и неговиот лекар Душан Маковицки (Душан Маковицки ). Толстој умрел 10 дена подоцна на железничка станица, а Софија била држена подалеку од него (како што било прикажано во филмот Последната станица ).[4] По смртта на нејзиниот сопруг, Софија продолжила да живее во Јаснаја Полјана и ја преживеала Руската револуција во релативен мир. Таа починала на 4 ноември 1919 година.[7]

Со неодамнешниот зголемен интерес за Софија Толстаја, објавени биле некои нови биографски дела, засновани на нејзините мемоари и дневници:

 • Урсула Келер/Наталија Шарандак: Софија Андреевна Толстаја: Ајн Лебен ан дер Сеите Толстојс. Франкфурт на Мајна, Германија, 2009 година
 • Нина Никтина. Софија Толстаја. Москва, 2010 година
 • Александра Попоф. Софија Толстој. Биографија. Слободен печат, 2010 година

Во популарната култура[уреди | уреди извор]

Таа била портретирана од Хелен Мирен во „Последната станица“ во 2009 година, заснована на истоимениот биографски роман од 1990 година на Џеј Парини,[8] а Лео Толстој бил портретиран од Кристофер Пламер. И двајцата глумци биле номинирани за Оскар во нивните соодветни категории. Нејзиниот живот исто така бил серијализиран во август 2010 година од Радио 4 на Би-Би-Си со наслов Едноставен живот

Работи[уреди | уреди извор]

The family circle at Yasnaya Polyana (ок. 1905).
 • Подоцнежните дневници на грофицата Толстој 1891-1897 Лондон, Виктор Голанц, 1929 година - преведено од Александар Верт
 • Автобиографија на Софи Андреевна Толстој онлајн на archive.org
 • Мемоарите на Софија Толстој, кои таа ги нарече <i id="mwdA">Мојот живот</i> - на Универзитетот во Отава Прес
 • Кој е виновен ( руски: Чья вина? ), Октјабр 1994/10, 6-59. Германски превод: Eine Frage der Schuld, Цирих 2008.[9]
 • Песна без зборови ( руски: Песня без слов ), необјавен во Русија. Германски превод: Lied ohne Worte, Цирих 2010.[10]
 • Кети Портер (tr), Дневниците на Софија Толстој (Лондон: ХарперКолинс, 2010).

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „The autobiography of Countess Sophie Tolstoi“. archive.org. Посетено на 8 October 2010.
 2. Feuer, Kathryn B. (1996). Tolstoy and the Genesis of War and Peace. Cornell University Press. ISBN 0-8014-1902-6.
 3. 3,0 3,1 The latest condensed version, The Diaries of Sofia Tolstoy, translated by Cathy Porter, was published by Alma Books, London, in 2009 (ISBN 9781846880803). Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:1“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 4. 4,0 4,1 Shonk, Catherine (21 December 2007). „What Mrs Tolstoy Saw“. The St. Petersburg Times.
 5. Bendavid-Val, Leah (2007). „Song Without Words: The Photographs & Diaries of Countess Sophia Tolstoy“. National Geographic.
 6. Tolstaya, Sophia (2010), Donskov, Andrew (уред.), My Life, University of Ottawa Press, ISBN 978-0-7766-3042-7
 7. Keller, Ursula; Sharandak, Natalja (2009). Sofja Andrejewna Tolstaja: Ein Leben an der Seite Tolstojs (германски). Insel Verlag. стр. 316. ISBN 9783458174080.
 8. Ed Meza (31 March 2008). „Mirren, Plummer to star in 'Station'. Variety. Посетено на 1 January 2016.
 9. „Sofja Tolstaja: Eine Frage der Schuld. Manesse Verlag (Gebundenes Buch, Literatur aus Russland und Osteuropa)“ (германски). Randomhouse.de. Посетено на 3 October 2012.
 10. „Sofja Tolstaja: Lied ohne Worte. Manesse Verlag (Gebundenes Buch, Literatur aus Russland und Osteuropa)“ (германски). Randomhouse.de. 23 January 2011. Посетено на 3 October 2012.

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Урсула Келер, Натаља Шарандак. Софија Андрејена Толстаја. Ein Leben an der Seite Tolstojs , Франкфурт, М. Лајпциг: Insel Verlag (2009)
 • Лев Толстој - Софија Толстаја: Еине Ехе во Брифен . Ед. и транс. од руски од Урсула Келер, Натаља Шарандак. Берлин: Insel Verlag (2010) [1]
 • Леа Бендавид-Вал. Песна без зборови: фотографии и дневници на грофицата Софија Толстој . Вашингтон, ДЦ: National Geographic (2007)
 • Ен Едвардс. Соња: Животот на грофицата Толстој (1981)
 • Синтија Аскит . Оженет со Толстој (1960)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 1. „Lew Tolstoj - Sofja Tolstaja, Eine Ehe in Briefen von Lew Tolstoj, Sofja Tolstaja - Suhrkamp Insel Bц╪cher Buchdetail“ (германски). Suhrkamp.de. 20 September 2010. Архивирано од изворникот на 2012-02-29. Посетено на 3 October 2012.