Софија Налковска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Софија Налковска
Zofia Nałkowska
Роден/а10 ноември 1884(1884-11-10)
Варшава
Починат/а17 декември 1954(1954-12-17) (возр. 70)
Варшава
Националностполско
Значајни делаГраница
Медалјони

Софија Налковска (полски: Zofia Nałkowska), 10 ноември 1884 Варшава17 декември 1954, Варшава) била полска писателка, драматург и есеист. Била член на извршниот одбор на Полската академија на книжевноста (1933–1939).

Животопис[уреди | уреди извор]

Софија Налковска е родена во семејство на интелектуалци, кои биле псоветени на социјалната правда. Студирала на тајниот Летечки Универзитет. По независноста на Полска, таа станала една од најистакнатите писателки феминисти. Пишувала романи, новели и драми со психолошка содржина.

Првиот книжевен успех на Налковска била книгата со наслов „Романсата на Тереза Хенерт“, издадена во 1923 година. Најпозната е по книгите „Граница“ (1935), „Врските на животот“ (1948) и „Медалјони“ (1947).

Налковска често пишувала за тешки и контроверзни теми.[1]

Починала во Варшава, на 17 декември 1954 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Stanisława Dudzianka. „Oblicza polskiego feminizmu (Faces of Polish feminism)“ (полски). Deon.pl. Посетено на July 20, 2012. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]