Софија Мондова Стоилова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Софија Мондова Стоилова (1888-1948), била македонска револуционерка и член на ТМОРО. Родена е во Невроскоп. Се школувала во бугарска женска гимназија во Солун. Есента во 1906 година поради револуционерната дејност била уапсена. Против неа била донесена смртна пресуда, која подцна била заменета со казна доживотен затвор. Казната ја издржувала во Дијар Бекит, Мала Азија. Со општата амнестија за време на Младотурската револуција била ослободена. Починала во Софија, Бугарија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Енциклопдија ВМРО, Скопје 2015, стр. 192