Софија Куновска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Софија Куновска
Родена 31 август 1966
Скопје
Националност Македонка
Позната по улогата во:
Збогум на 20-тиот век
Одмазда
Погрешно време
Занимање глумица
политичар

Софија Куновска (родена на 31 август 1966 во Скопје) — македонска глумица и политичар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Софија Куновска во 1989 година дипломирала на Факултет за драмски уметности во Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, класа драмски глумци. Од јануари 1991 има статус на слободен уметник. Во Драмски театар Скопје се вработила во 1992 година. Има реализирано бројни улоги во драмски, телевизиски и филмски прокети.

Театарски улоги[уреди | уреди извор]

 • Евридика,р Нина Николиќ
 • Тетовирани души, р. Паоло Маџели
 • Кула Вавилонска, р. Слободан Унковски
 • Диес Ирае, р. Слободан Унковски
 • Жени во народно собрание, р. Димитал Христов
 • Грев или шприцер, р. Димитар Станковски,
 • Чернодрински се враќа дома, р. Слободан Унковски,
 • Животот е сон, р. Слободан Унковски,
 • Ојдипус Тиранос, р. Зоја Бузалковска,
 • Диво месо, р. Александар Поповски,
 • Домот на Бернарда Алба, р. Горчин Стојановски;
 • Лет во место, р. Љупчо Ѓорѓиоски,

Филмографија[уреди | уреди извор]

Куновска ги остварила филмските улоги:[1] ТВ-серии

ТВ-филм

 • Ѕвездите на 42-та, р. Јане Петковски, ТВ Драма, 1987
 • Заминување од Пасквелија, р. Иван Митевски, ТВ драма, 1992
 • Грев или шприцер, р. Миле Гроздановски, ТВ филм, 1993
 • Збогум на 20-тиот век, р Дарко Митревски, Александар Поповски, игран филм, 1998
 • Оазата на Мира, новогодишна играна програма, МРТВ, 2000
 • Ноќ спроти Св. Василиј, хумористична играна програма, МРТВ, 2001
 • Одмазда, р. Јан Хинтјинс, француско – белгиски – македонски игран филм, 2001
 • Едно од лицата на смртта, р. Филип Чемерски, краток игран филм, 2003
 • Волци, р. Слободан Деспотовски, ТВ филм, 2003
 • Огледало, р. Бојан Зафировски, фикција 20 мин., 2004
 • Средба, р. Огнен Димитровски, краток игран филм, 2005
 • Како да ме нема, р Јуанита Хилсон, ТВ игран филм, 2010
 • мрс Рубин, р. Костадин Анастасов, ТВ филм, 2011
 • Трето полувреме р. Дарко Митревски ТВ-филм, 2012
 • Скопје ремикс р. Јане Алтирпармаков ТВ-филм, 2012
 • Враќање р. Дина Дума ТВ-филм, 2014
 • Бог те видил, р. Драган Бјелогрлиќ. ТВ-филм, 2014
 • Моето име е Горан Стефановски, р. Бранислав Нушиќ, ТВ-филм, 2022
 • Мими, р. Даријан Пејовски, ТВ игран филм, 2022
 • Скопје Ремиксед, Даријан Пејовски,филмски омнибус 2012

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Софија Куновска е член на СДСМ. Во текот на својата политичка кариера била член на Советот на Град Скопје, додека во периодот од 2014 до 2016 година била пратеник во Собранието на Република Македонија.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Sofija Kunovska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]