Софија Ковачевска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Софија Ковачевска
Роден 1947
Косинец, Костурско,  Грција
Занимање улесник во ДАГ и пејачка

Софија Ковачевска родена Тамбовска (Косинец, Костурско, 1930) — борец во грчката граѓанска војна и членка на групата Костурчанки.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ковачевска е родена во костурското село Косинец како Софија Тамбовска. Нејзиниот татко и двајцата браќа биле учесници во НОБ и грчката граѓанска војна. Таа како членка на ДАГ се приклучува во 1947 година. Со припадниците на ДАГ заминала во Ташкент, СССР, каде го запознава својот иден сопруг, првоборецот Лазо Ковачевски (родум од Смрдеш, Костурско). Потоа заминале да живеат во Полска. Во 1964 година заедно со своите 2 ќерки тие се враќаат конечно во Македонија, но овој пат со Скопје. Во групата Костурчанки членува од 1979 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]