Софија Вергара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Софија Вергара
Софиа Вергара во 2019
Роден(а)Софиа Маргарите Вергара Вергара
10 јули 1972 (1972-07-10) (51 г.)
Колумбија
ЗанимањеГлумица, комичарка, модел, телевизиски водител и продуцент
СопружникЏои Гонзалез
Деца1
Страница
www.sofiavergara.com

Софѝа Маргарита Вергара Вергара (родена 10 јули 1972) — американска манекенка, актер, комичар и телевизиски продуцент, родена во Колумбија.[1][2]

Вергара е широко позната за водење на познати шпански телевизиски шоу-а. Нејзината големо почетно дело во областа на глумецството е филмот Бркајќи го Папи (Chasing Papi) во 2003. Оттогаш, Вергара се појавила во многу филмови, откои два се режирани од Тајлер Пери и Мадеа оди во затвор (Madea Goes To Jail), за чија улога таа заработи номинација за ALMA наградите.

Вергара моментално е главна улога на хит-серијата „Модерна Фамилија“ (Modern Family) од ABC, за чиј перформанс Вергара има добиено четири Голден Глоуб номинации и четири Еми награди.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Forbes highest paid actresses 2019. Forbes (August 24, 2019). Retrieved on October 16, 2020.
  2. Highest Paid TV Actresses in the World. Harper's Bazaar (October 25, 2018). Retrieved on October 16, 2020.