Сотило де ла Адрада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сотило де ла Адрада
Поглед кон Сотило де ла Адрада
Поглед кон Сотило де ла Адрада
Амблем на Сотило де ла Адрада
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСотило де ла Адрада
Површина
 • Вкупна43 км2 (17 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно4,542[1]
 • Густина93,2/км2 (2,410/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сотило де ла Адрада — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт